Korhaber Ana Sayfa   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Amedspor Dünya Spor Tarihine damga vurdu
Amedspor Dünya Spor Tarihine damga vurdu
 
6 Ocak 2019 Pazar - 13:50
Kategori Futbol
580 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Dünya spor tarihine Amedspor damgası: Taraftarları 63 kez deplasman yasağına uğradı

Amedspor taraftarlarına uygulanan deplasman yasağı üç yıldan beri sürüyor. Bu sezon takımın oynadığı hiçbir deplasman maçına taraftarı alınmayan Amedspor’a, üç yıldan beri 63 kez deplasman yasağı getirildi. Muhtemelen bu yasak, dünya spor tarihinde bir ilk. Ahval, ‘güvenlik’ iddiasıyla takımlarını destekleyemeyen Amedspor taraftarlarıyla görüştü.

3 bin üyesi bulunan Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay, bu sezon oynanan dokuz deplasman maçının hiçbirine gidemediklerini anlatarak başlıyor söze ve şu soruyu soruyor:

“Milyonlarca insanın giriş çıkış yaptığı İstanbul’da Amedspor’un 50 kişilik taraftarının mı güvenliği sağlanamıyor?”

Aslında bu soru dahi ‘güvenlik’ gerekçesinin inandırıcı olmadığını gösteriyor ama Tugay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amed nedir” tepkisinden sonra Amedspor’un başına gelmedik kalmadığını hatırlatıyor:

“Amedspor’un ismi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Siyasi bir isim değildir. Osmanlıspor da kuruldu. Osmanlıspor’a neden deplasman yasağı getirilmiyor?”

Ramazan Tugay, futbolun temelinde Futbol Federasyonu’nun tabelasında da yer alan spor dilinin barış, sevgi ve kardeşlik olduğunu ama bunun sözde olduğunu dile getiriyor:

“Biz dışlanıyoruz, ötekileştiriliyoruz. İl Spor Güvenlik Kurulu böyle bir karar almasa bile emniyetten gelen rapor doğrultusunda hareket etmek zorunda kalıyor. Diyarbakır’a birçok taraftar geliyor. Burada, Emniyet güvenliği sağlıyorsa, bizim gideceğimiz deplasmanlarda mı Emniyet güvenliği sağlayamıyor? Ben şunu anlıyorum: Burada devlet var, ama orada devlet yok mu?  Çünkü orada devlet olsa taraftarlarımız 63 hafta yasağa maruz kalmaz.”

Yasaklar konusunda Meclis’e kadar gittiklerini, siyasi parti liderleriyle görüştüklerini aktaran Tugay şöyle devam ediyor:

“Bizi niye deplasmana almadıklarını bize anlatsınlar istiyoruz. ‘Güvenlik’ diyorlar. İnanmıyorum. İstanbul veya Ankara gibi milyonlarca  insanın giriş-çıkış yaptığı kentlerde oranın valisi veya emniyet müdürü güvenliğini sağlayabiliyor da, Amedspor taraftarlarının güvenliğini mi sağlayamıyor? Ben burada farklı bir şey ararım. Beni engelleme ki, rakip takımın dernek başkanıyla tanışayım. Bakın nasıl dostluk kuruyoruz, kardeşliği nasıl geliştiriyoruz. Gençlerin içinde deplasman hasreti var içinde. Yeni kardeşlerimizi tanıyacağız diyorlar. Ama maalesef Berlin Duvarı gibi utanç duvarı örmüşler önümüze. Biz de direniyoruz. Direnişe devam diyoruz. Ne olursa olsun kardeşliği yaratmak için mücadele edeceğiz hiçbir şeye boyun eğmeyeceğiz.”

Yasağa rağmen, Hatay deplasmanını unutamadığını da söylüyor. Tugay, Hatayspor Dernek Başkanı ve taraftarlarının çabaları sonucu yasağın kaldırıldığını ve Hatayspor taraftarlarıyla birlikte tribünleri selamladıklarını söylüyor.

90 dakika boyunca Hatayspor atkısını boynundan çıkarmamış, Hatayspor dernek başkanı da Amedspor atkısını taşımış. Hayat’da yaşadıklarının gerçek spor ruhu olduğunu vurguluyor.

Geçmişte Diyarbakırspor’a yönelik de zaman zaman deplasman yasağı ve saldırılar olduğunu anlatan Tugay devam ediyor:

“Ama bu kadar değildi. Dünyanın hiçbir yerinde 63 hafta boyunca kendi takımını deplasmanda destekleyemeyen bir taraftar gurubu yoktur. Sezon başında bizim grupta bulunan takımlara mesaj çekerek çağrıda bulundum. Dostluk eli uzattım. ‘Biz gelemezsek bile siz gelin takımınızı destekleyin. Misafirimiz olun. Maçı birlikte izleyelim’ dedim. Bodrumspor taraftarları geldi. Kendilerini ağırladık. Sarıldık, öpüştük. Fotoğraf çektirmek isteyince aynı kareye girmekten çekindiler. ‘Tepki alırız’ dediler. Oysa Amedspor barış köprüsüdür.

Bize müsaade ederlerse samimiyetimle söylüyorum, bürokrasinin yapamadığını Amedspor yapacaktır. Futbolcu sahaya çıktığı zaman önce kendi taraftarını arar. Onların taraftarı var. Sana küfür ediyor. Senin taraftarın yok ki sana destek versin. Amedspor’a diyoruz, deplasmanda olmazsak bile kalbimiz orada olacak. Seremonide biz varmışız gibi gidin o boş tribünlere selam verin. Biz varmışız gibi oynayın.”

Derneğin adındaki ‘direniş’ sözcüğünü sorduğumuzda, “Taraftar yasağına karşı direniyoruz. O yüzden direniş dedik” diyor ve maç izleme kriterlerinden bahsediyor:

“Biz de maçlara alkollü giden yoktur. Küfür yoktur. Uyuşturucu bağımlısı biri derneğimize üye olmak için geldi. Babası yollamış seni ancak direniş derneği düzeltir demiş. Dershaneye gidemeyen öğrencilere ücretsiz ders vermeye başlayacağız. Müzik kursları vereceğiz. Derneğimiz bir taraftar derneğinden öte bir kurum, iki yıldan beri yardım kampanyası yapıyoruz. Gıda, elbise yardımları topluyoruz.

Askıda elbise uygulaması başlattık. Elbiseleri akşam sur altına asıyoruz. Yüksekova’ya kırtasiye malzemesi götürdük. Derneğimize kütüphane kurduk. Biz sadece spor değil, sosyal projeler de yapan bir taraftar derneğiyiz.”

Tugan ayrıca, futboldaki ırkçılığa da dikkat çekiyor:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun ırkçılığa karşı almış olduğu kararlar var. Ama bizim yöneticilerimiz dahi tribünden aşağı atıldı. Yine onlar suçlandı. Adalet nerede? Adalete nasıl güveneyim? ‘Çocuklar ölmesin maça gelsin’ dedik.  Halen yargılamamız sürüyor. ‘Çocuklar ölsün mezara gitsin’ mi dememiz gerekiyordu? Bunu deseydik, belki ceza almazdık. Altını çizerek söylüyorum, biz siyaset yapmıyoruz. Derneğimizin temel felsefesi barış üzerine kurulmuştur.”

Deplasman yasaklarını Diyarbakır On Gözlü Köprü’de meşaleler yakarak protesto etmeye başlayacaklarını da söyleyen Tugay, başlarından geçen ilginç bir anıyı da naklediyor:

“Cizrespor bizi maçlarına davet etmişti. Stada giderken derneğimizin adını taşıyan pankartımızla gittik. Birden etrafımız zırhlı araçlarla Özel Harekat Polisleri tarafından çevrildi. Yaklaşık 100 kişiyi bir okulun bahçesine götürüp tek tek GBT’ye baktılar, sonra bıraktılar. Cizrespor maçında pankartımızı tel örgülere astık. Ama pankartımız görünmesin diye, polisi maç bitene kadar tam pankartın önüne dizdiler.”

Amedspor taraftarı Emrullah Yedigün her deplasman yasağının son olmasını umduklarını söyleyerek başlıyor konuşmaya:

“Ama son demekle son olmuyor.  Umut fakirin ekmeği ne yapalım. Keyfi bir uygulama yapılıyor. Yasağın hiçbir dayanağı yok. 20 taraftarı koruyamıyorsan, 20 futbolcumuzu nasıl koruyorsun peki? Her deplasmanda küfre maruz kalıyorlar. Biz gelen tüm takımlara çiçek veriyoruz. Bize karşı insanlık suçu işleniyor. Çünkü ırkçılık insanlık suçudur. Amedspor bir takımdan daha fazlası olduğu için ceza geliyor.”

Bir diğer taraftar Sipan Aydın ise yasakların hiçbir gerekçesinin olmadığını belirtiyor:

“Onlar geliyor, biz gidemiyoruz. En son Bodrum taraftarları geldi. Otobüslerine binip uğurladık onları. Ama söz konusu Amedspor olunca sanki mülteci gibi bakıyorlar bize. Onlar gelip takımlarını desteklerken, biz gidemeyince öfke oluşuyor bizde. Gittiğimiz birkaç deplasman maçında da ayrımcılığa maruz kalıyoruz.  Hiçbir zaman küfür etmedik, sahaya yabancı maddede atmadık. Amedspor olunca sanki su kanalları bize tıkanıyor.”

Deplasmana gitmeyi özlediğini Aydın, Fenerbahçe-Akhisar maçının Diyarbakır Stadyumu’nda oynanmasını ise hiç unutmamış:

“Stadın açılışı o maçla yapıldı. Fenerbahçe ve Akhisar taraftarları girdi, biz giremedik. İçimde ukdedir.”

Süphan Tutmaz ise yasak kararını “Kürt olmalarına” bağlıyor:

“Sakaryaspor maçında mehter maaşı çalarak, Türk bayrağı açarak sanki gözümüze soktular. Nasıl bir amacı olabilir bunun? Burası zaten Türkiye topraklarıdır. Bizim bundan yana sıkıntımız yok ki.”

Mesut Bayram da deplasmana gitmeyi ‘hasret’ sözcüğüyle açıklıyor:

“Tribünlerde takımımızı desteklemek istiyoruz. Bu ayrımcılık bizde de duygusal kırılma yaşatıyor. Sinirleniyorum. Neden batıdaki takımlara yasak, güvenlik gerekçesi yok, bize niye var? Onlar maçlarını izliyor ama ben izleyemiyorum. Buna çok öfkeliyim. Ve bu öfkeyi devlet yaratıyor. Aramıza duvar örmüşler. O duvarı örerek bize siz burada kalacaksınız sizin dışarı ile bağlantınız olmayacak deniliyor. Gaziantep en yakın kent olmasına rağmen oraya bile gidemedik. Madem öyle her taraftarın başına bir polis diksinler. Ben deplasmana gideyim başımda 10 polis olsun, buna da razıyım.”

Üniversite öğrencisi Siyabend  Argun da, takımların holigan taraftarlarının deplasman maçlarına giderken, kendilerinin ‘barış dili’nin kriminalize edilmesine dikkat çekiyor: “Ankara’ya deplasman yasağı gelmez dedik. Milyonlarca insanın güvenliği sağlanıyorsa bizim de sağlanır dedik. Ama yine de yasak denildi.”

FARUK BALIKÇI-AHVALNEWS

Bu haber 580 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Kentsel dönüşüm amatör futbolu da vurdu!

Fenerbahçe'nin rakibi Zenit, Galatasaray'ın Benfica

Aşkta kazandı, maçta kaybetti
»  Beşiktaş - Trabzonspor: 2-2
»  Porto'ya 3-2 yenilen GS'den devler ligine veda
»  Kanarya 16'ıncı! Akhisarspor - Fenerbahçe: 3-0
»  Ali Koç, Akhisarspor maçının faturasını kesti
»  Temel Karamollaoğlu'ndan Ali Koç mesajı
»  Milli takıma seçilmek için cinsel ilişki şart!
»  Ballon d’Or ödülünü kazanan kadın futbolcuya sunucudan cinsiyetçi espriye tepki yağdı
»  Derbi Kartal'ın; Beşiktaş - Galatasaray: 1-0
»  Milli futbolcu Kaan Ayhan, Aylin Cengiz'le evlendi
»  Hakkari'de kadın futbol takımına 4 yabancı transfer
»  Bahis ihalesine tek şirket girdi
»  Yılmaz Vural'dan Adana derbisinde ilginç hareket
»  Trabzonspor - Fenerbahçe: 2-1
»  Takımdan para alamayan futbolcular topluca istifa etti
»  Aykut Kocaman, Konya'da coşkuyla karşılandı
»  PFDK'dan Fatih Terim'e ekstra ceza
»  Antalyaspor - Akhisarspor: 1-2
»  Fenerbahçe - Aytemiz Alanyaspor: 2-0
»  Beşiktaş evinde Demir Grup Sivasspor'a boyun eğdi: 1-2
»  Futbolcular sınava gidince maç 9 dakikada sona erdi
»  GS-FB derbisi sonrası 16 isim PFDK'ya sevk edildi
 

    O G B M P
FİKSTÜR İÇİN TIKLAYIN
    O G B M P
FİKSTÜR İÇİN TIKLAYIN
 
 
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber